V místě, kde řeka Radbuza udělá svůj skok přes jez a podejde Wilsonův most, dohlíží na její tok majestátní budova Západočeského muzea v Plzni. V protikladu k prostoru na druhém břehu, kde nejprve stával pověstný Dům hrůzy u Radbůzy, alias Dům kultury a dnes zeje jen prázdný prostor okupovaný desítkami automobilů, působí jako pamětník časů, kdy se domy stavěly navždy - poctivě, z materiálů dostupných v nejbližším okolí a pro potěchu oka i duše.
Budovu muzea je nutné zařadit do kontextu okolních staveb - ve stejném bloku jemně trhá prostor nad chodníky modernější a mladší dóm pojištovny, Františkánský klášter s Muezem církevního umění, gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie i hotel Continental. Byť je každá stavba z jiné doby, působí celek kompaktně a promyšleně, jako výsledek dlouhodobého plánu dávných stavitelů. U muzea se pak setkávají dvě důležité zelené plochy - Kopeckého a Šafaříkovy sady, mladí nástupci bývalého městkého opevnění. V nich může návtěvník spočinout na lavičce Václava Havla, prohlédnou si sousoší Spejbla a Hurvínka, nebo se osvěžit v kašně.
Projděme se ale samotným Západočeským muzeem.
Patří totiž mezi jednu z nejvýznamnějších muzejních institucí v České republice - může se pochlubit více než dvěma miliony sbírkových předmětů z přírodovědních a společenskovědních oborů. Svůj význam si získalo rozsáhlou sbírkotvornou, prezentační a věděckou činností. Nabízí stálé expozice, výstavy a pořádá nejrůznější přednášky.
Původní Obecní muzeum pro město Plzeň a západní Čechy založili plzeňští 8. listopadu roku 1878 v budově dnešní Státní vědecké knihovny. Jeho sbírky však začaly být časem tak rozsáhlé, že tyto prostory přerostly a situaci bylo třeba je řešit. Po deseti letech, tedy 7. listopadu 1888 bylo proto muzeum rozděleno na dva samostatné ústavy: Městské historické muzeum a Západočeské uměleckoprůmyslové muzeum.
V roce 1886 byl ředitelem uměleckoprůmyslového muzea jmenován architekt Josef Škorpil, podle jehož návrhu byla o dalších deset let, tedy roku 1896, zahájena výstavba nové budovy v Kopeckého sadech. Hrubá stavba byla dokončena v roce 1898, vnitřní výzdoba o rok později. O další tři roky později byly sbírky obou muzeí v této budově opět spojeny do jedné a konečně roku 1913 bylo muzeum otevřeno pro první návštěvníky z řad veřejnosti.
Zajímavá historie ale pokračuje: V roce 1909 (tedy dva roky před otevřením muzea) vznikl v Plzni Kroužek přátel starožitností pod vedením Ladislava Lábka (Dnes je na jeho počest pojmenována ulice na Zadních Skvrňanech). Za dva roky (tedy v roce 1911) na jeho činnost navázala Společnost pro národopis a ochranu památek Plzně a okolí. Město tehdy pro její potřeby zakoupilo Gerlachovský dům propojený s domem Chotěšovským na náměstí Republiky. Národopisné sbírky společnosti byly poprvé zpřístupněny v roce 1915. Následně pak 22. února 1918 bylo Národopisné muzeum ustanoveno jako městské instituce.
Přišla doba temna a nerozhodnosti. Německá okupace v roce 1939 značně narušila činnost všech tří muzeí. V roce 1943 došlo k jejich sloučení pod jednu německou správu; bylo zrušeno několik expozic a docházelo k nešetrné manipulaci s muzejními sbírkami. V roce 1945 byla jejich samostatnost opět obnovena. Změna politické orientace státu v únoru 1948 přinesla další reorganizaci. V březnu 1948 byla muzea opět sloučena do jednoho ústavního celku pod názvem Západočeské muzeum v Plzni. V roce 1958 bylo volně spojeno muzeum, galerie a nově vznikajícího Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody.
V roce 1984 byla hlavní budova z důvodu havarijního stavu uzavřena. Nevyhnutelná generální oprava si vyžádala vystěhování veškerých sbírek i fondu knihovny do náhradních prostor. Ke znovuotevření muzea došlo v roce 1998.
Současnost
Kromě historické budovy ("hlavní budova" HB), muzeum dále spravuje tyto objekty: Národopisné muzeum Plzeňska (NMP), Muzeum loutek (ML) a Muzeum církevního umění plzeňské diecéze (MCU). Od roku 2015 spadá pod jeho správu rovněž Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech (MBH), národní technická památka Vodní hamr Dobřív (VHD) a Pamětní síň Jindřicha Mošny (PSM).
1894 1899
1907 1910
1961 1968
2014 2018
O keši
Schránka je uložena na velmi frekventovaném místě, proto i ta zvýšená obtížnost. Prosíme, buďte při odlovu obezřetní a neprozraďte skrýš. Pozor v keši není tužka, prosím nepoužívejte žádná razítka.
Zdroje: www.wikipedia.cz