Poklad na Krkavci Bonus
Vítáme vás u krátké série "Poklad na Krkavci", která se skládá ze čtyř tradičních keší a bonusového Letterboxu. Keše spojuje příběh o hamižném kupci, který ztratil v okolí Krkavce truhlu se zlatem. Jednotlivé schránky jsou technicky náročněji zpracované, prosíme vás o šetrné zacházení.
Vždy prosím čtěte informace o keši na konci listingu a sledujte hodnocení a atributy. V případě komplikací v terénu mě neváhejte kontaktovat.
Přejeme příjemnou zábavu.
Než se dostaneme k hlavnímu příběhu, musíme se vrátit o pár let zpátky. Psal se rok 1900 a Ing. J. Kubeš, profesor plzeňské průmyslové školy, byl pověřený Klubem českých turistů, aby zpracoval plány rozhledny na Krkavci. Z jeho návrhu vznikla zděná stavba vyhotovená ze dvou třetin z kamene a z jedné třetiny z cihel.
Práce započaly v srpnu roku 1900 a již v říjnu téhož roku byla rozhledna dokončena. Otevření pak proběhlo 19. května 1901, po dokončení terénních úprav v okolí.
Zajímavostí je, že výběr lokality pro výstavbu rozhledny značně ovlivnila dohoda s obcí Ledce, která svůj pozemek na vrcholu nabídla za symbolickou cenu a z nedalekého lomu dodala materiál na stavbu.
V roce 1924 byla přistavěna přilehlá dřevěná chata, která stejně jako dnes zajišťovala návštěvníkům občerstvení. Rozhledna i chata byly turisty využívány do roku 1950, poté byly pro veřejnost zcela uzavřeny a dále používány pouze pro vojenské a telekomunikační účely. Přes šedesát let nebyl objekt turisticky využíván a během této doby byla místo původní dřevěné chaty postavena zděná budova. Televizní vysílač byl postavený v roce 1977 a moderní anténní nosič, na který se postupně přesunuly anténní systémy z kamenné rozhledny byl vybudován v roce 2005.
Slavnostní otevření rozhledny Krkavec, tak jak ji dnes známe, se uskutečnilo 26. června 2012. Přes osmnáct metrů vysoká rozhledna je zcela původní. Po vystoupání 98 kamenných schodů se dostanete na první ochoz, ze kterého můžete po železném žebříku vystoupit na druhý ochoz, ze kterého se vám naskytne ještě lepší výhled na Plzeň a její okolí, na Šumavu a Český les, pohoří Brdy, Doupovské i Krušné hory.
Poklad na Krkavci
V dávných dobách, o mnoho let dříve, než na vrcholu Krkavce stála kamenná rozhledna, nacházelo se zde tajemné obětiště. Místo známé svou magickou mocí, která odhalovala budoucnost. Před dlouhými cestami a důležitými rozhodnutími, scházeli se zde lidé z dalekého okolí a přinášeli dary v podobě malých domácích zvířat, nebo části úrody. Kněží poté prováděli obětování a věštění budoucnosti a během obřadu sledovali chování krkavců, kteří hojně obývali zdejší lesy. Pokud se krkavci přiblížili a kroužili nad obětištěm, znamenalo to nepříznivou věštbu, naopak pokud se krkavci neukázali, byla pravá chvíle na důležitá rozhodnutí a obchodní cesty.
A tím se dostáváme k našemu kupci. Nevedlo se mu špatně, ale jak už to s kupci bývá, neměl nikdy dost a chtěl stále víc a víc. V plzeňské krčmě se doslechl o tajemném místě na Krkavci. Neváhal, káru plnou darů naložil a vydal se po soumraku na vrchol. Během obřadu se na místo slétlo obrovské hejno krkavců a jejich hlasité krákání bylo slyšel hlubokým lesem. Špatné to znamení. Kupec byl zklamaný a vydal se zpět do města. „Přeci nebudu věřit nějakým krkavcům“, mumlal si ale cestou dolů z kopce.
Ráno brzy vstal a vydal se na cestu za obchodem. Byl na cestě několik dní a nic se nestalo, obchod se vydařil a kupec s truhlou plnou zlata vydal se zpět domů. Cesta probíhala klidně a kupec už počítal, co vše si za výdělek pořídí. Začalo se stmívat a kupec udělal na křižovatce osudovou chybu. Najednou si všiml, že cestu nepoznává. „Už musím být skoro doma“, říkal si a pokračoval dál. Když se z nočního lesa začalo ozývat hlasité krákání krkavců, došlo mu, že odbočil na cestu přes Krkavec. Kupec pospíchal, co mu nohy stačily a když procházel po úzké pěšině nad velkým srázem, uklouzl a vozík s truhlou zlata se zřítil dolů. Strach překonal touhu po bohatství a kupec neváhal a utíkal pryč z lesa. Spoustu krát se vydal ve dne hledat truhlu se zlatem, ale to místo nikdy nenašel. Budete mít vy dostatek odvahy a vydáte se hledat ztracený poklad?
Zdroj: rozhledna-krkavec
O keši
Jak najít bonusovou keš se dozvíte během odlovu čtyř tradičních keší ze série Poklad na Krkavci. Při sestupu k finále buďte opatrní, obzvlášť za deštivého počasí.