Pijte s mírou
Pití s Mírou je ojedinělá česká slovní hříčka, která se nevyskytuje v žádné jiné evropské, ani světové kultuře. Fiktivní a nikým nespatřená postava Míry je často používána jako alibi pro nezřízené požívání alkoholu a následné excesy, které piják bezprostředně poté páchá ve svém okolí. Tuto slovní hříčku rádi používají právě výrobci alkoholu pro své „protialkoholní kampaně“, zřejmě jako kompenzaci za své agresivní reklamy. Nebudeme se tedy věnovat tomuto tématu a přesvědčovat vás, kde je ta správná míra. Místo toho vám představíme Míru a události, u kterých se tato zajímavá postava objevila, ale i případy, kde se Mira naopak neobjevil.
Ale nejdřív pár pohledů na osoby, které Míru nikdy nepoznaly:
A teď k příběhu:
Podle střízlivých odhadů je Míra prakticky neustále pod vlivem alkoholu, který v jeho krevním oběhu už dávno tvoří výraznou většinu.
První zmínky o Mírovi pochází už ze začátku 12. Století, kdy známý kronikář Kosmas píše o králi Přemyslu Otakarovi I. doslova: „I jalť se popíjeti nezřízeně, jakobyť už zítřek býti neměl a v tom mu zdatně pomáhavše Míra jakýsi důstojným kumpánem byl.“ Jeho nezvyklá dlouhověkost byla přisuzována právě dlouhým nocím strávených se sklenicí vína a Mírou. Od té doby se tento tajemný muž objevuje v mnoha historických pramenech.
Málo známý je fakt, že pod Zlatou bulou sicilskou je jako jeden z mnohých podepsán i Mhira, český pán, který se ale oslavy podepsání tohoto vzácného dokumentu nakonec nezúčastnil, a tak tato pitka skončila až za několik dní. Na svědomí měla značnou amnézii, nikdo si vlastně nepomatoval, co že to vlastně podepsal. Asi i proto právní význam tohoto dokumentu klesl již po čtyřech letech od jeho podpisu.
Příkladů by byly desítky, na začátku 17. století na jednom ze svých věčných flámů narazil Míra na jakéhosi pana Thurna . Někdy k ránu se pak Míra, ostatně jako bylo jeho dobrým zvykem, vytratil a nikdo o něm 30 let neslyšel .
Za zmínku by ještě určitě stála cesta, kterou prý Míra podnikl do Francie někdy kolem roku 1870. Při této cestě se sice nestalo nic zajímavého, ale jeho odjezd prý zapříčinil vznik nového směru, který se zapsal do historie jako období Prokletých básníků .
A nakonec příklad téměř ze současnosti – nebylo jich pět , bylo jich šest, ale Míra byl umístěn do protialkoholní léčebny, o čemž pan Poláček už své čtenáře raději neinformoval. Od té doby o Mírovi už nikdo neslyšel a podle toho to tady také vypadá.
Věděli jste že, když ke každému písmenu ve slově MIRA přiřadíte číslo dle abecedy, čísla sečtete a odečtete 15, získáte číslo 26. A když následně před číslo 2 dosadíte C, před číslo 6 dosadíte H a nakonec přidáte O, dostanete C2H6O – vzorec alkoholu – je to náhoda?
A věděli jste, že měl Míra jako domácího mazlíčka divoké prase? A že po Mírově umístění do protialkoholní léčebny uteklo, vypilo 18 piv a popralo se s krávou?
O keši
Keš se nenachází na výchozích souřadnicích. Jistě mnozí z vás pití s mírou již párkrát podcenili. A rozluštit v dané situaci takovou příchozí sms může být vcelku potíž. S jistotou se dá ale říct, že odepisovat by nebylo zrovna rozumné. Ověření souřadnice je možné na konci lisitingu. Dále určitě nezapomínejte, že odlov cache je na vlastní nebezpečí a bude lepší vypravit se sem ve dvojci. Budete potřebovat speciální stromolezecké vybavení a také dostatečné zkušenosti s lezením. Lano 50 metrů bude stačit. Zbytečně neriskujte a dbejte hlavně na svou bezpečnost. Nikdy nelezte po laně, pokud nevidíte kudy vede.
Kontrola před korekcí: