Stezka odvahy
Vypráví se, že v nočním svitu měsíce, můžete v lesích nad Lochotínem spatřit tajemné světlušky. Většinu času se jedná o mírumilovné tvory, kteří vám osvítí cestu lesem a když budete mít štěstí, zavedou vás k lesnímu pokladu. Ale vše má svou cenu, jednou ročně, v období kolem Halloweenu, se světlušky chtějí nakrmit a jejich oblíbenou potravou je maso.
Mezi lidmi z Lochotína i okolních vesnic se vypráví příběh o místním kupci, který si vydal v noci koncem října domů přes les a nechal se zlákat blyštivými odlesky masožravých světlušek. Domů nedošel, části jeho těla dodnes nacházejí náhodní pocestní. Máte strach? A nebo posbíráte všechnu odvahu a vydáte se nočním lesem za tajemnými masožravými světluškami?
O keši
Na úvodních souřadnicích začínají světlušky do hlubin lesa. Nezapomeňte si UV baterku. Cestou vás čeká jedna zastávka (stage), najděte pět čísel, u finále se vám budou hodit. Stage je označená jinou barvou. Trasa není dlouhá, tam i zpět nachodíte maximálně 1 km.
Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu. Název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku na základě zvyků oslavy svátku Všech svatých, který byl přenesen do Irska z Říma. Opírají se o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím západem slunce. Vystěhovalci zvyk přenesli v 19. století do USA, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země. V době irského národního obrození se kolem roku 1830 rozšířil názor, že Halloween vznikl z předkřesťanských keltských tradic, např. svátku Samhain. Toto pojetí přijal i etnolog James Frazer, který Halloween v knize Zlatá ratolest popisuje jako pohanský svátek s tenkou křesťanskou slupkou. Podobné romantické teorie se dodnes často citují, jsou však považovány za překonané. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová. V České republice nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají jack-o'-lantern, ale ani tyto domácnosti nejsou obvykle připravené na trick-or-treating, a do Halloweenu se tím pádem nezapojují.
zdroj: www.wikipedia.cz