Nova scena: Divadlo J. K. Tyla v Plzni
Budova Nového divadla byla postavena v moderním stylu v letech 2012 až 2014. První odehrané představení uvedené na Nové scéně dne 1. září 2014 byla předpremiéra opery Bedřicha Smětany Prodaná nevěsta. Slavnostní premiéra následovala hned druhý den a předcházel jí průvod divadelníků, který prošel Plzní. Zahájil kulturní sezonu města a zároveň oficiálně otevřel Nové divadlo, kterému požehnal plzeňský biskup Mons. František Radkovský za přítomnosti tehdejšího primátora Plzně Martina Baxy a ředitele Divadla Josefa Kajetána Tyla Martina Otavy. Za patrona plzeňské kultury byl vybrán herec, režisér a divadelní ředitel Vendelín Budil, jehož reliéf připevněný na tyči nesli divadelníci v průvodu. Reliéf byl poté umístěn v zadní části foyeru Nového divadla. Slavnostní premiéry opery Prodaná nevěsta se zúčastnili mimo jiné i ministr kultury Daniel Herman, Jan Burian, bývalý ředitel Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, nyní ředitel Národního divadla v Praze a herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová.
Původní ideový návrh portugalské firmy Contemporânea Lda byl finančně nepřijatelný a proto byla pověřena jeho přepracováním společnost Helika, a.s. pod vedením akad. arch. Ing. Vladimíra Kružíka. Podle jejího návrhu vznikla novostavba divadla jako komplex dvou objektů, divadelní a provozní budovy, stavebně i funkčně propojených. Pětipatrová provozní budova je orientována souběžně s frekventovanou Jízdeckou ulicí a vytváří zvukovou bariéru divadelní budově, do které se vchází z Palackého náměstí. Stavba nového divadla byla oficiálně zahájena 13. června 2012. Dodavatelem stavby byla firma Hochtief CZ a.s..
Dominantním architektonickým prvkem objektu je vstupní průčelí – „opona“ z bílého litého betonu s otvory, které tvoří 39 nepravidelných „bublin“ oválného tvaru, z nichž třemi se do budovy vchází. Výtvarný návrh fasády průčelí pochází z dílny čtyř výtvarníků sdružení Kvadra. Průčelí je směrem do náměstí mírně nakloněno. Plášť budovy tvoří červeně probarvená fasáda z litého betonu a speciální akustické obložení izoluje hluk z ulice. Ve veřejném prostoru mezi komplexem divadelních budov je umístěna 3 m široká, betonová plastika velkého oblázku elipsovitého tvaru, která materiálem i tvarem koresponduje s fasádou hlavního průčelí. Skulptura i fasády budovy jsou opatřeny ochranným nátěrem proti sprejerům.
Nové divadlo bylo projektováno s tím, že zde budou uváděny čtyři divadelní žánry: opera, činohra, muzikál – opereta a balet. Tomu odpovídá i vnitřní vybavení budovy nejmodernější jevištní technikou. Pod podlahou jeviště se nachází 8 pojízdných „stolů“, které umožňují jeviště snížit, zvýšit, přiblížit, oddálit i naklonit. Kazetová jevištní točna má rozměry 12×12 m. Bezhlučnost provozu zajišťuje hydraulický pohon na bázi stlačeného dusíku. Lněná slavnostní opona s grafickým vzorem v hlavním sále je dílem akademické malířky Ivany Hejdukové.
Alternativou k velkolepému velkému sálu je Malá scéna DJKT - unikátní prostor pro komorní a klubová představení. Variabilní sestavy sezení a v podstatě nulová vzdálenost mezi diváky a herci umožňují vytvářet silnou atmosféru a neopakovatelné situace.
Zdroj: https://www.djkt.eu/, https://cs.wikipedia.org, Zdroje fotografií jsou evedeny pod listingem.
O keši
Hledejte na lavičce schránku velikosti větší nano. Pozor - v keší není tužka.