Na Obcizne
Přijďte se podívat do míst zvaných Na Obcizně, právě tady obsadili Plzeňané pod vedením Karla Šindlera po německou vysílačku a jejím prostřednicvím zazněla 5. května 1945 v 12:05 do éteru věta: "Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří."
Žádná československá rozhlasová stanice nezahájila svojí činnost tak dramaticky, jako v Plzni. Západočeský radioklub usiloval o zřízení vlastního vysílače již počátkem 20. let 20. století, poštovní správa ale oznámila, že při mezinárodním dělení vlnových délek vyšlo na ČSR pouze šest vln, které jsou již obsazeny.
Plzeň se tak svého vlastního vysílače dočkala až ve válečných letech, kdy budoucí ředitel Karel Šindler v doprovodu kapitána Josefa Vaníčka s odjištěným automatem zabral ráno 5. května 1945 zmíněnou německou vysílačku. Ta byla umístěna na soutoku Radbuzy a Mže, na místě zvaném Na Obcizně, kde německá Luftwaffe zřídila 500 W středovlnný vysílač v bunkru napůl zapuštěném do země a na vlně 559 m vysílala zprávy o pohybu bombardovacích letadel.
O keši
Hledání nebude úplně snadné, během mého zakládání jsem musel místo navštívit několikrát, než jsem tu byl sám. Do keše se nevejde žádná tužka a pro její nalezení nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Přeji příjemnou zábavu.