DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Geocaching - Tomasook

Rooseveltuv most

Stavba nového kamenného mostu přes řeku Mži začala před sto šedesáti pěti lety, 9. února roku 1848. Zakázku od města získali stavitelé Martin Stelzer a Kristián Lexa. Stavba trvala necelé tři roky a výsledkem byl kamenný most se sochařskou výzdobou a se čtyřmi kamennými oblouky, které překlenovaly řeku, Tyršovo sady, Rychtářku a Valchařskou strouhu. V rámci stavby byly zbourány zbytky městského opevnění a v roce 1849 byla kvůli potřebám rostoucího provozu zbořena i Saská brána (nazývána také Malická), která stávala na konci Rooseveltovy ulice. Stavba byla dokončena 23. listopadu 1850. Původní podoba mostu se od té dnešní v mnohém liší. První změny postihly most již v roce 1890, kdy bylo kamenné zábradlí nahrazené ocelovým, kvůli rozšíření vozovky. V letech 1899 až 1949 vedla přes most tramvajová trať. Během 80. let 20. století prošel most kompletní rekonstrukcí a byl radikálně přestavěn bez ohledu na jeho dřívější proporce. Původní záměr bylo most zbourat, nakonec se však došlo ke kompromisu a tak nový most sice imituje ten starý a zachovány byly oblouky a pilíře, ale nic nenesou, protože uvnitř mostu je samostatná železobetonová konstrukce.

   

Zajímavostí mostu je jeho výzdoba. Z různých míst města byly svezeny sochy, které nyní zdobí okraje mostu. Nacházely se například na původním hřbitově na náměstí Republiky, nebo na některých z městských bran. Většina soch je barokních z první poloviny 18. století. Sochy pochází jednak z dílny K. a L. Widmanů, přičemž autorství Lazara Widmana je spolehlivě doloženo jen u sochy sv. Judy Tadeáše, u ostatních soch se uvádí, že pochází z Widmanovské dílny a u sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Františka Serafínského je autor (autoři) neznámý. Sousoší u Kalvárie je dílem především A. Hericha, který je autorem jak vlevo umístěné Panny Marie, tak vpravo umístěné sochy sv. Jana, uprostřed se pak nachází litinový, pozlacený krucifix, který byl ulit roku 1852 v plaské huti.

Sochy

Název sochy Původní umístění Autor
Socha sv. Rocha Dům č.p. 140 v Saské ulici. Widmanovská dílna
Socha sv. Judy Tadeáše Vstupní brána na hřbitov na náměstí. Widmanovská dílna
Sousoší Kalvárie Pražský kamenný most. A. Herich
Socha sv. Jana Nepomuckého Byla již na původním mostě. Lazar Widman
Socha sv. Františka Serafinského Prašký most přes Radbuzu. neznámý
Socha sv. Jana Nepomuckého U Říšské brány. neznámý
Socha sv. Bonaventury Vstupní brána na hřbitov na náměstí. Widman / neznámý
Socha sv. Jana Sarkandera Starý most přes řeku Mži. Lazar Widman

 

 

 

 

 

 

 

 

   

O keši

U keše není možné parkovat, doporučujeme zastavit v parkovacím domě. Odlov vyžaduje velmi diskrétní chování, nebo je možné zvolit si pro návštěvu noční hodiny. Dávejte prosím pozor, ať skrýš nikdo cizí neodhalí.

Zdroje:

www.pcfu.cz

www.oplzni.eu

Flag Counter