DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Geocaching - Tomasook

VHS

Přijměte mé pozvání k návštěvě Vodního Hradu Švihov.

Tato keš je publikována místo historické keše Vodní hrad Švihov, které byla založena 20.10.2012 a archivována 24.8.2022. Za svůj desetiletý život získala 3500 logů z čehož je 3428 logů „nalezeno“.

Vodní hrad Švihov Byl vystavěn kolem roku 1375, jeho zakladatel byl rod Švihovských pánů z hradů Rýzmberk a Skála. V letech 1419 až 1434, během husitských válek byl v majetku Viléma III. Švihovského z Rýmberka. Rýzmberkové patřili k předním odpůrcům husitů a v rámci odvetné operace proběhlo první obléhání Švihova. Po skončení války se Vilém na hrad vrátil a patrně zde dožil.

V letech 1480 až 1489 byl hrad přestavěn v pozdně gotickém stylu, na dostavbě se podílel i známý architekt Benedikt Rejta. Rod Švihovských vlastnil hrad až do roku 1548 kdy hrad převzal rod Kavků z Říčan, který ale díky špatnému hospodaření už v roce 1598 musel hrad prodat rodu Černínů z Chudenic.

V následujících letech hrad úspěšně odolával útokům švédského vojska během třicetileté války. Po válce vydal císař Ferdinand III. nařízení k demolici hradu. Naštěstí k ní v plném rozsahu nikdy nedošlo, byla pouze pobořena část hradebního opevnění. V držení rodu Černínů zůstal švihovský hrad až do roku 1945, kdy byl zestátněn.

Československý stát převzal významnou historickou památku v dezolátním stavu. Ale již v roce 1950 začaly programové rekonstrukční práce, ve své době jinak ojedinělé. Hrad byl opět zastřešen, interiéry vyčištěny, vybavení hradu zrestaurováno. Další vlna oprav přišla na Švihov po povodních v srpnu 2002, která se týkala zejména soustavy vnějšího opevnění. V letech 2014–2016 byla opravena vstupní věž jádra hradu.

Hrad je spravován Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích a kromě jiného slouží jako kulturní středisko. Pořádají se zde svatby, výstavy, plesy nebo koncerty. Je oblíbený také filmaři. V roce 1973 se zde např. natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Architektura

Hrad je tvořen dvěma obytnými paláci, pětipatrovou vstupní věží a hradní kaplí postavenou na baště. Pouze zčásti zůstala zachovaná hradba se čtyřmi baštami – Červenou, Bílou, Zelenou a Zlatou, jejíž pozůstatky byly vykopány v roce 1951. Okolo hradu byly dva vodní příkopy: vnitřní na místě dnešního vnitřního nádvoří a vnější mezi vnitřní a pobořenou vnější hradbou (částečně dochovaný na západní straně). V případě potřeby mohly být velmi rychle naplněny vodou ze tří okolních rybníků napájených kanály z řeky Úhlavy.

V Červené baště se zachovalo torzo nástěnné malby z přelomu 15. a 16. století, jejímž autorem by mohl podle některých znaků být Mistr nástěnné žirovnické malby.

Hradní kaple

postavená mezi lety 1480–1489 Půtou ze Švihova, zasvěcena Panně Marii, je samostatná stavba vystupující z hradebního polygonu do východního parkánu. Původně byla založena na baště, pod kterou tekl hradní příkop, který byl však v 15. století z neznámých důvodů zazděn. Tento typ kaple je v České republice ojedinělý, dále je znám už jen na hradech Rábí a Velhartice. Exteriér kaple zůstal víceméně nepoškozen, kaple však byla výrazněji poškozena zevnitř, v roce 1890 se však dočkala rekonstrukce interiéru. Na rekonstrukci kaple se pracovalo až do prvního desetiletí 21. století.

O keši