DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Geocaching - Tomasook

Čertovo břemeno

 

 

 

 

 

 

 

 

U obce Chocenický Újezd, na úpatí vrchu Kožich (584 m.n.m.) se nachází zajímavý skalní hřbet, který je přes 1 km dlouhý a nazývá se Čertovo břemeno.

Silicity jsou horniny vzniklé v období svrchního proterozoika (starohory - neoproterozoikum) v Barrandienu (oblast mezi Prahou a Plzní) – stáří hornin je více než 600 mil.let. Na lokalitě tvoří skalní útvar morfologicky nápadný vypreparovaný skalní hřbet, vystupující jako součást pruhu silicitů, táhnoucího se od Klatov přes Plzeň, dále přes severní okraj Prahy až k Brandýsu n. Labem. Erozi odolávající velmi tvrdé silicity jsou vypreparovány z okolních měkkých drobových břidlic a prachovců procesy glaciálního mrazového zvětrávání, eroze a denudace. Silicity se vyznačují šedou až černošedou barvou, přecházející v některých partiích do fialově šedých až rezavých odstínů. Jsou většinou masivní, někdy i usměrněné. Silicity bývají protkány četnými žilkami druhotného bělavě zbarveného křemene (druhotné hydrotermální vyhojení tektonických trhlin). Silicity jsou složeny z křemene (SiO2 – oxid křemičitý). Ve stopovém množství je přítomen uhlíkatý či hematitový pigment a jemný muskovit, proto zbarvení do šeda až černa, případně do rezava.

Další podobné útvary v okolí jsou například Ostrá hůrka u Staréno Plzence, Andrejšky, Těnovická skála nebo nejznámnější vrch Radyně.

Vznik (geneze) silicitů v českém masívu není dosud jednoznačně vysvětlen. Podle některých odborných teorií vznikaly silicity za přispění živých organismů s křemičitými schránkami sedimentací a diagenezí (organogenní původ horniny) nebo srážením gelu kyseliny křemičité a křemičitých roztoků z horkých hydrotermálních vývěrů při vulkanické činnosti na mořském dně (chemogenní původ horniny). Tyto horniny vznikaly v hlubším oceánu na okraji pevniny (později zvané Gondwana) u jižního pólu Země před více než 600 mil. lety. 

 

Zdroj:  https://www.geologie-astronomie.cz  

 

Otázky

1. Jak se lidově říká silicitu?

2. Co je pro silicit specifické?

3. Jaký je původ silicitu?

4. K čemu byla ve středověku využívána černá odrůda silicitu?

5. Jaké zbarvení má silicit v místech vlevo od kapličky? Odpověď zjistíte na stage 1.

6. Přiložení fotografie je dle pravidel dobrovolné, ale budu rád.

 

Odpovědi na otázky zjistíte z infotabule na výchozích souřadnicích a na stage 1.

 

Po odeslání odpovědí, můžete ihned logovat.