DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Geocaching - Tomasook

Netopýr Biltemový


















 

Netopýr biltemový (Eptesicus biltemia)

Je vzácný druh mezi netopýry, spatřit ho můžete pouze po objevení hry zvané geocaching. Žije obvykle v okolí silnic, nechce totiž, abyste to k němu měli daleko. Zdržuje se ve výšce okolo 10 metrů většinou v blízkosti smrků. V zásadě se živí svými návštěvníky, takže si dávejte pozor. Můžete ho spatřit ve dne, jak spí ve svém úkrytu, nebo se k němu vydejte v noci, kdy po setmění nejde přehlédnout. Chytit ho můžete pouze na zařízení zvané Biltema – více o tomto nástroji se dočtete v tomto listingu: First Biltema Trail #1

Netopýr

je vzácný druh savce z podřádu letouni. Nejvýznamnějším znakem netopýrů jsou křídla vyvinuvší se z předních končetin. Díky nim jsou netopýři (a druhý podřád letounů, kaloni) jedinými savci, kteří dokážou létat – létající veverky, vakoveverky a plachtící kuskusovití mohou pouze klouzat na omezenou vzdálenost. Vynikají akrobatickým letem o rychlosti 20–50 km/h. Netopýři se vyvinuli přibližně před 60 miliony let z primitivních hmyzožravců, předchůdců dnešních ježků a rejsků. Netopýři vidí černobíle.

Zajímavosti o netopýrech

Spolu s kobylou a býkem jsou jedinými zástupci živočišné říše ve vyjmenovaných slovech.

Echolokace - schopnost navigovat se vlastním sluchem podle odrazů zvuku u jejich pískotu od předmětů (především kořisti) - podobně funguje sonar. Nejnižší frekvenci má netopýr pestrý, okolo 20 kHz a naopak nejvyšší frekvenci má právě vrápenec malý až kolem 110 kHz.

Chybějící dráp na druhém prstu přední končetiny.

Jejich uši netvoří uzavřený kruh, ale čtverec, někdy i složitější tvary.

Mají ostré zuby, zejména stoličky.

Stehenní kosti netopýra jsou tak tenké, že většina netopýrů neumí chodit a jen se komicky batolí.

Charakteristika

Netopýři se živí hmyzem, krví, malými savci, žábami a rybami. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi vidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - pozastavení vývoje plodu a odložení jeho porodu i vývoje na příznivější období.

Netopýr v ohožení

Všechny druhy netopýrů žijících v Česku (a blízce příbuzných vrápenců) jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Příčinou je:

  • Úbytek stromů s dutinami, kde by mohli odpočívat, používání pesticidů a herbicidů.
  • Vyrušování při zimování.

Netopýrům můžeme pomoci i na vlastní zahradě, za což se odvděčí likvidací přemnoženého hmyzu. Důležité je:

  • Nepoužívat chemikálie. Pokud se letní kolonie usadí na půdě či ve stodole, ponechat jí stále volný průlet ven i dovnitř.
  • Vyvěšovat netopýří budky čili netopýrovníky.
  • Při zateplování či rekonstrukci budovy netopýrům neublížit. 

Řešení je jednoduché, návod i mnohé příklady lze nalézt na těchto webových stránkách: http://www.sousednetopyr.cz.

O keši

Jak je z úvodu listingu patrné, jedná se speciální typ schránky s názvem Biltema. K odlovu budete potřebovat teleskopickou tyč (Biltemu) o minimální délce 8 metrů. Schránka je umístěna na stromě a vaším úkolem je sundat část s netopýrem, které je umístěna na háku pod ní. Přejeme příjemnou zábavu a hodně štěstí. 

 

Flag Counter