DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Geocaching - Tomasook

Pijte červy! Pijí červi?

Červi v alkoholu

Neříká vám nic pojem alkohol s červem? Asi dva nejznámější nápoje tohoto druhu pocházející z Mexika jsou Mezcal a Tequila. Mezcal se vyrábí z Agave. Do čiré tekutiny, která vznikne vykvašením rozemleté rostliny, se pak přidá červ. Ten prý podle některých podporuje halucinogenní účinky Mezcalu. Alkohol s červem, štírem či jinými dobrůtkami ocení nejen labužníci. Během let se dostal červ v lahvi i do Čech, od roku 2009 mohou zájemci ochutnat novou českou specialitu, alkohol s červem čili Červovici. V ní plave sedmnáct červů, každý čtyři centimetry dlouhý.

Hmyzí koktejly jako specialita restaurace

Na míchané nápoje pro otrlejší konzumenty alkoholu vsadila restaurace na newyorském Manhattanu. Koktejly "dochucuje" různým hmyzem, ale třeba i červy a štíry. Kromě chuti nezvyklé ingredience tyto míchané nápoje obohacují i o proteiny. Navíc některé druhy hmyzu mají dle majitelů stejně proteinů jako hovězí. Ke konzumaci je prý vhodných 1400 druhů. V některých částech Asie se prodávají na způsob kebabu, v Africe se smaží a Mexiku se jimi plní kukuřičné placky. Tak proč z nich nedělat hmyzí koktejly, řekl si asi zakladatel této nevšední restaurace.

 
     
 
Alkohol v červech

Vědci z Kalifornské univerzity v San Franciscu našli u červů gen, který je zodpovědný za odolnost k alkoholu. Poznatek publikovali ve vědeckém časopise Cell. Jejich článek způsobil mezi odborníky pátrajícími po příčinách ke sklonu k alkoholismu velký zájem, protože by mohl odhalit, proč někteří z nás mají již po jedné skleničce „povznesenou“ náladu, zatímco s jinými to neudělá nic. Má se za to, že náchylnost k alkoholu postihuje všechny organismy podobným způsobem. Možná, že různé organismy sdílí dokonce i společný, jednoduchý gen, který je činí být málo odolnými k alkoholu. Člen výzkumného týmu Dr. Steve McIntire, který se na zkoumání genetické odolnosti k alkoholu u červů podílel, uvedl: „Doufáme, že se nám podaří vyvinout efektivní léčbu a zlepšit tak vyhlídky alkoholiků, kterých je jen v samotných USA na 14 milionů.“

Šest let sledoval McIntire se svými kolegy, jak říká „Stovky tisíc červů ožralců.“ A dodává: „Nyní již dovedu rozpoznat, kteří z červů mají opilecké sklony. Jejich příznaky jsou podobné těm, které mají opilí řidiči, když je zastaví policejní hlídka s vysokou hladinou alkoholu v krvi. Červi opilci se pohybují pomaleji, nemotorně a kladou méně vajíček. Přesně naopak se chovají červi abstinenti. Zatímco střízlivý červ drží své tělo ve tvaru pravidelného písmene S, opilý červ je rovnější a v pohybu je málo aktivní.“

Mutace v genu označeného slo-1 činí červa Caenorhabditis elegans odolného k alkoholu. Mutanti jsou schopni „nasávat“ až dvacetkrát vyšší limit koncentrace alkoholu, než jaký dovoluje norma pro krev u řidičů

U střízlivých červů vědci zjistili, že mají všichni zmutovaný stejný gen. Tento gen je činí být odolnými proti intoxikačnímu efektu alkoholu. Gen kóduje pórovitý protein fungující jako kanál pro draslíkové ionty. Ty rozhodují o vedení vzruchu nervem. Pokud jsou tyto kanály neaktivní, (jako je tomu u červů mutantů), neurony se chovají normálně, navzdory přítomnosti alkoholu. Vysoká aktivita (prostupnost) těchto proteinových kanálků je na překážku komunikaci mezi mozkovými buňkami a vede k zmatečným pohybům. Červi s velmi aktivními SLO-1 kanálky se chovají tak, jakoby byli opilí dokonce i tehdy, když se nesetkali ani s kapkou alkoholu.

Otázka, která zatím není zodpovězena, zní, zda protein s kanálky pro ionty draslíku reaguje na různé hladiny alkoholu stejně u lidí i u červů.

Výhled při odlovu

 

     

 

O keši

Rozhodli jsme se trochu posílit oblíbenou plzeňskou sérii "Pijte". Čekají Vás celkem dvě stage a finále. Odlov je možný i bez vybavení, pokud jste obratní, nebo dorazíte ve dvojici. Doporučujeme ale použít jištění, nebo malý žebřík. Za sněhu nebo deště odlov raději odložte. První stage odpovídá terénu dva. 

 

POZOR: Odlov cache je na vlastní nebezpečí. Hlavně myslete na svou bezpečnost.


Zdroje:

Článek o hmyzí restauraci

Autor článku o výzkumu sledování účinků alkoholu na červech: Josef Pazdera

Foto:

http://www.flickr.com/photos/paparazzi_culiao/

http://www.flickr.com/photos/pretre/


 
 

Všem hlasujícím velice děkujeme.

Mystery cache měsíce           TOP cache měsíce

              

Flag Counter